یکی از مهم‌ترین عوامل اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، مطالبه عموم مردم است

30 آبان 1401
مدیر گروه سلامت خانواده و جمعیت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در سال 1400 استان بوشهر با دارا بودن میزان خام ولادت 12.2 و میزان عمومی ازدواج 5.4 در هر هزار نفر جمعیت، از متوسط کشوری پایین‌تر است و این در حالی است که متوسط کشور در میزان عمومی ولادت 13.6 و در میزان عمومی ازدواج 6.9 بوده است.

دکتر آزیتا انارکی در نشست آموزشی جوانی جمعیت افزود: در سال 1400 استان بوشهر ازنظر میزان خام تولد در بین استان‌های کشور رتبه 21 را داشته است. درحالی‌که در سال 1399 در رتبه 20 قرار داشته و این شاخص روندی کاهشی داشته است.
مدیر گروه سلامت خانواده و جمعیت معاونت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: متأسفانه در مقایسه آماری سال‌های 1399 و 1400 آمار ازدواج در استان بوشهر کاهشی و آمار طلاق افزایشی است.
دکتر انارکی ادامه داد: جایگاه استان بوشهر در ازدواج در کشور رتبه 28 و در طلاق 25 است.
وی تأکید کرد که برای رهایی از بحران پیری جمعیت، علاوه بر اتخاذ سیاست‌های مناسب و حمایتی از زوجین جوان و کمک خانواده‌ها، لازم است یک بازنگری فرهنگی در راستای ازدواج آسان انجام شود.
وی همچنین تأکید کرد اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت راهکاری برای تشویق جوانان به امر ازدواج و تشکیل خانواده برای فرزندآوری و پیشگیری از سقط‌جنین و درمان ناباروری است.
تک‌فرزندی خانواده‌ها ازجمله علل کاهش جمعیت نسل بعد
 مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد در خصوص مشکل تک‌فرزندی خانواده‌ها گفت: نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد عدم آگاهی از پیامدهای تک‌فرزندی نقش مهمی بر رواج این پدیده دارد.
دکتر فاطمه اکبری زاده افزود: تک‌فرزندی، معایبی همچون عدم تعامل با خواهر یا برادر و به دنبال آن احساس تنهایی؛ توجه زیاد پدر و مادر و سایر بستگان نزدیک و کاهش اعتمادبه‌نفس کودک، تحمل کمتر و حساسیت بیشتر نسبت به رفتار دیگران و به دلیل خودمحوری، ممکن است سخت‌تر ارتباط برقرار کردن با دیگران و دوست پیدا کردن را به دنبال داشته باشد.
ضرورت مطالبه عمومی مردم از سازمان‌های مجری قانون جوانی جمعیت
رئیس گروه جمعیت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز گفت: قانون حمایت از خانواده و جوانی که دارای 73 ماده و 81 تبصره است، در سال 1400 از طرف ریاست محترم جمهوری به کلیه سازمان‌ها و ادارت ابلاغ‌شده است.
دکتر طیبه احمدزاده تأکید کرد: ازجمله عوامل اصلی اجرای این قانون، مطالبه عمومی مردم از سازمان‌های مجری قانون جوانی جمعیت است.
وی افزود: توصیه می‌شود کلیه خانواده‌ها " قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت " را از سایت‌های معتبر دریافت، مطالعه و اجرای مواد قانونی ذی‌نفع را از سازمان یا اداره مربوطه مطالبه نمایند.

وی خاطرنشان کرد:. مردم می‌توانند هرگونه عدم اجرای قوانین مرتبط با جمعیت توسط سازمان‌ها و ادارات را به شماره تلفن 190 وزارت بهداشت کد 6، گزارش داده تا به موقع به شکایت آن‌ها رسیدگی شود.
این نشست آموزشی برای کارکنان اداری – خدماتی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی، توسط گروه جوانی جمعیت و باروری سالم این معاونت برگزار شد.


کلمات کلیدی:
جوانی.جمعیت     حمایت.خانواده     دکتر.انارکی     بوشهر     معاونت.بهداشت.بوشهر     دانشگاه.علوم.پزشکی.بوشهر    
باروری    

تاریخ بروز رسانی:   30 آبان 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >